Poręczenie
hipoteczne

Poręczenie hipoteczne to rodzaj zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego, w którym poręczyciel (zwany też żyrantem) zobowiązuje się do spłaty długu w przypadku, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie go regulować. W poręczeniu hipotecznym jako zabezpieczenie stosuje się hipotekę na nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku niewywiązania się kredytobiorcy z zobowiązań, wierzyciel (zwykle bank udzielający kredytu) może wystąpić o zaspokojenie swoich roszczeń poprzez egzekucję zabezpieczenia hipotecznego, czyli sprzedaż nieruchomości.

Poręczenie hipoteczne często stosowane jest w przypadku niskiej zdolności kredytowej kredytobiorcy. Stanowi ono wtedy pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego, gdy jego zdolność kredytowa jest niewystarczająca.

Dodatkowo, poręczenie może być wymagane, gdy nieruchomość kupowana jest przez dwie osoby, a jedna z nich nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji poręczyciel staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku, co zwiększa szanse na uzyskanie kredytu.

Zalety poręczenia hipotecznego obejmują:

Podsumowując, poręczenie hipoteczne to skuteczny sposób zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego, który ułatwia uzyskanie kredytu osobom o niskiej zdolności kredytowej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z bardziej korzystnych warunków kredytowych oraz szybszy proces jego uzyskania. Jednak warto pamiętać, że dokładne rozważenie konsekwencji finansowych przed jego podjęciem przyczyni się do pełnego wykorzystania jego korzyści.

ul. Nowy Świat 33, lok. 13,00-029
Warszawa